Εχω μια υπόθεση, ενός πολύ καλού φίλου μου. Αγοράζει δυο διαμερίσματα του ίδιου ορόφου, αλλά βρήκα ότι διαχωριστικός τοίχος μετακινήθηκε δυο μέτρα και έχει ενα άνοιγμα για την επικοινωνία των δυο διαμερισμάτων καθώς και έχει δημιουργηθεί ένα νέο παραθυράκι για την αποθήκη και μετακινήθηκε κατά 1 μέτρο ενα εξωτερικό κουφωμα. Επίσης τα διαμερίσματα λειτουργούν σαν ενα αφού όταν άλλαξαν οι ηλεκτρολογικοί πίνακες ήταν σύμφωνα με την μελέτη, αντικριστά στον ίδιο τοίχο και ενώθηκαν σε έναν, χωρίς να αλλάξει κάτι στην υπόλοιπη εγκατάσταση. Τα υδραυλικά παραμένουν ανεξάρτητα, το ίδιο και η θέρμανση (χωριστά ρολόγια) Στο ένα διαμέρισμα έχουν τοποθετηθεί γυψοσανίδες (Κολλητές στα πλακάκια) χωρίζοντας τον χώρο διαφορετικά. Θα πρέπει να δηλώσω αυθαιρεσία, ή επειδη θα κάνει εργασίες συντήρησης και αντικατάστασης όλων των υδραυλικών ( τα σπίτια ειναι παλία) να βγάλω άδεια συνένωσης (για να μπορεί να βάλει και κάδο σε δημόσιο χώρο)? Αν αποφασίσει αργότερα να τα ξαναχωρίσει κλείνοντας το άνοιγμα και χωρίζοντας τον ηλεκτρολογικό πίνακα, εφόσον βγάλω άδεια συνένωσης τώρα , θα πρέπει να βγει οικοδομική άδεια για να τα ξεχωρίσει? Υπόψιν το ένα διαμέρισμα έχει παρακολούθημα πυλωτή που έχει μετατραπεί σε οικία με τον 3843/2010. Θα εχω πρόβλημα μετά με τις θέσεις στάθμευσης σε περίπτωση που το χωρίσω?